Yapay zeka savaşları: Meta geliştirilmiş yeni çipini tanıttı

AA

Son yıllarda teknolojileri oldukça gelişmiş durumda. Bu pazara dev yatırımlar yapan markalar, kendi çiplerini geliştirerek yarışta bir adım önde olmak istiyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, yapay zeka iş yükleri için tasarlanmış çip ailesi MTIA hakkında bilgiler verdi.

Meta’dan yapılan açıklamada, en son sürümün, MTIA’nın ilk versiyonuna göre önemli performans iyileştirmeleri gösterdiği kaydedildi.

MTIA’nın, şirketin yapay zeka altyapısına yaptığı büyüyen yatırımın bir parçası olduğuna dikkat çekilen açıklamada, çip ailesinin, Meta’nın ürün ve hizmetlerinde yeni ve daha iyi deneyimler sunmak için mevcut ve gelecekteki yapay zeka altyapısını tamamlayacağı vurgulandı.

Açıklamada, yapay zeka modellerinin karmaşıklığının yanı sıra modelleri desteklemek için bilgi işlem gereksinimlerinin artması nedeniyle, bu alana yatırımlarının gelecek yıllarda büyümesinin beklendiği ifade edildi.

İşlem gücü artırıldı

Meta, geçen yıl MTIA’nın birinci neslini tanıtmıştı. Yeni sürüm ise önceki modele göre iki kat bilgi işlem gücü ve bant genişliği sunuyor.

Giderek rekabetin arttığı yapay zeka çip pazarında, Nvidia, Intel, Alphabet gibi şirketler ardı ardına yeni ürünlerini tanıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x